Král ořechů kokos

Taky máte rádi kokos? Já ho miluju ve všech podobách! Počínaje kokosovým olejem, kterým mažu sebe i děti, čistíme si s ním zuby, protože nejen krásně vyčistí, ale má i přirozeně bělící účinky. Jeden z tipů na ranní "nakopnutí" je také lžička kokosového oleje do ranní kávy , udělá ji krémovější a přidá vám energii.
A samozřejmě na něm vařím. Pokud jste ho ještě nezkoušeli, určitě mu dejte šanci, minimálně v kuchyni. Jeho velkou předností je, že snese hodně vysokou teplotu až do 200 °C, takže se nepřepaluje. Třeba na palačinky je úplně ideální :)

dreamstime_xxl_109913269-scaled

Živá voda existuje! Nevěříte?

Kokosová voda..někdo jí nemůže přijít na chuť, pravda, chutná zvláštně, ale u mě to byla láska na první “ochutnání”.  Stejně tak i mouka a mléko. Pokud jste četli můj eBook Přidej si duhu do svého jídla víte, že se vyhýbám kravskému mléku a kokosové mléko mi ho v řadě receptů dokonale nahrazuje. Zkuste ho někdy použít místo smetany do omáčky, budete překvapeni, jak ji zjemní a odlehčí.

 

Další šance pro skořápky aneb miska s příběhem

Možná jste v našem eshopu zahlédli i misky z kokosu a nebo už doma nějakou máte. Tyhle sympatické nádoby mají u nás doma všestranné využití. Smoothie bowl z nich chutná úplně nejlíp a jednu si zabrala i Laura na sponky :)  Nesou s sebou příběh, který se píše ve venkovském Vietnamu. Jakmile se odstraní kokosové mléko a dužnina, skořápky jsou obvykle spáleny místními vesničany.  Smutné pro samotný kokos i pro ekologii.

Příběh našich misek je naštěstí veselejší. Použití skořápky pro výrobu misky je ekologicky šetrný způsob, jak využít kokos na 100% a také alespoň trochu omezit  zbytečné pálení. A nejen to. Výrobou misek se umožňuje zemědělcům, aby si navýšili tolik potřebný příjem a dostali podnět k zaměstnání místních umělců, kteří vyřezávají do misek různé vzory. Představa, že mám v ruce misku, která má za sebou tolik je hrozně fajn.

organic-smoothie-bowl-scaled

Když si nechceš zobnout Ibalgin, napij se vody z kokosu

Čerstvý kokos si nejvíc užíváme na našich exotických cestách. Je to hned po jídle další věc, na kterou jsem nejvíc natěšená. Jaké zázraky umí kokosová voda, jsem si na vlastní kůži vyzkoušela na Zanzibaru. Pijí jí tam i kojenci, často jako náhradu za mateřské mléko.

Voda z kokosu je opravdu vysoce hydratační, o tom jsem přesvědčila sama.  Na jednom ze snorchlovacích výletů, který se nečekaně protáhl, nám došla voda. Po chvíli mě začala nepříjemně bolet hlava. Přece jen v Africe je prostě teplo :) a na lodi sice příjemně pofukuje, ale slunce má na moři sílu.  Posádka sice neměla ani kapku vody, ale zato bednu plnou vychlazených  mladých kokosů. Netrvalo to dlouho a po vypití jednoho kokosu mě bolest úplně přešla. Zázrak!
Když na ně dostanete chuť, můžete si tuhle exotiku dopřát i u nás doma. Objednáte si je na mladý kokos.

DSC0555-scaled-e1595405002344

 

Z palmy nepadají jen kokosy, může spadnout i krab :)

A ještě si neodpustím jednu zajímavost navíc. Tohle je Palmový krab neboli Coconut crab. Jestli vám připadá obrovský, tak toto je miminko! :) Dospělý samec dorůstá mega rozměrů, rozpětí jeho nohou je až 2 metry! Žije v korunách palem a kokos si klepety rozlouskne raz dva :) Sci-fi filmy úplně nesleduju, ale myslím, že tenhle tvor vypadá trochu mimozemsky. Upřímně řečeno od té chvíle jsem pod palmou byla více napozoru. Nechtěla bych potkat tatínka tohohle prcka :)

 

DSC0690-scaled-e1594713056754

Sladká tečka na konec

Už vám také přijde kokos geniální? A to zdaleka nevyjmenovávám všechno, co se z něj dá vykouzlit a na co se dá použít. Možnosti, jak se dá využít se zdají být nekonečné a nemusí to být jen o jídle a pití. Na internetu se jistě dozvíte množství informací. Já zůstanu u jídla a podělím se s vámi opět o velice jednoduchý recept na Bounty tyčinky, které doma během chvilky vyčarujete jen z několika málo surovin. Tyhle ingredience mám doma neustále a sáhnu po nich, kdykoli přijde chuť na zdravou sladkost. Proč? No protože je to rychlé! :)

 

Pink-Bounty-Bars-841-768x768-1


Bounty tyčinky

1 kokosový krém

2 šálky strouhaného kokosu

4 lžíce javorového sirupu

1 lžíce kokosový olej

vanilkový extrakt

1 lžička Dragon Fruit (Pink Pitaya) Powder

Rozpusťte kokosové mléko, olej a sirup a smíchejte, aby vznikla směs. Do misky nasypte kokos a přidejte k němu Pink Pitaya Powder, míchejte dokud neobarvíte kokos. Pak zalijeme roztavenou kokosovou směsí a rovnoměrně zkombinujte. Rozprostřete ji na rovný povrch, například do pekáčku, vyloženého pečícím papírem a pevně stlačte na dno. Zamrazte asi na 2h, dokud směs neztvrdne. Pak vyndejte z mrazáku a nakrájejte na tyčinky, které následně namáčejte do rozpuštěné čokolády. Potom vraťte ještě na 20 minut do mrazáku.

 

Dejte mi vědět až vyzkoušíte :)

 

 

Užívejte fajn dny,

 

IMG_8427-2

 

Zpět do obchodu